Czym jest i jakie właściwości ma kolagen? Jaki jest jego wpływ na zdrowie i urodę? Kolagen jest ważnym składnikiem budulcowym skóry, kości, chrząstek. Jest naturalnie produkowany przez nasz organizm, ale znajdziemy go także w składzie wielu kosmetyków i suplementów (kolagen wieprzowy, rybi, roślinny). 
Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!  

Czym jest kolagen? 

Kolagen to jedno z najważniejszych białek strukturalnych w naszym organizmie. Występuje w skórze, mięśniach, zębach, naczyniach krwionośnych, kościach. Stanowi ⅓ wszystkich białek organizmu.
  
Wyróżniamy różne geny kodujące kolagen, nie jest on strukturą jednorodną. Typy kolagenu różnią się od siebie pod kątem budowy i pełnionych funkcji. 

Podstawową jednostką strukturalną kolagenu jest tropokolagen, który składa się z trzech łańcuchów polipeptydowych. Każdy z łańcuchów zbudowany jest tysięcy aminokwasów.

Niestety, wraz ze starzeniem się organizmu, synteza kolagenu jest coraz mniejsza. Produkcja kolagenu spada już po ukończeniu 25. roku życia. Po ukończeniu 50. lat można już zaobserwować znaczny spadek produkcji. Po 70. roku życia włókna kolagenowe nie są już produkowane. Wraz ze zmniejszeniem produkcji kolagenu, skóra traci jędrność i elastyczność, a kości i stawy nie są już tak mocne, jak dawniej. 

Właściwości kolagenu

Kolagen ma wiele cennych właściwości. Poniżej najważniejsze z nich:

  • zwiększanie elastyczności, twardości, wytrzymałości mechanicznej tkanek, 
  • ochrona i stabilizacja narządów wewnętrznych (kolagen tworzy wokół narządów warstwę zabezpieczającą),
  • wypełnianie przestrzeni międzykomórkowej, 
  • wspomaganie procesu krzepnięcia krwi, 
  • wiązanie wody w tkankach, a co za tym idzie, poprawa jędrności oraz elastyczności skóry, 
  • wpływ na proces gojenia ran i blizn, 
  • zwiększenie elastyczności i gęstości chrząstki stawowej. 

Zastosowanie kolagenu 

Cenne właściwości sprawiają, że kolagen znajduje szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest między innymi w farmacji i medycynie

Kolagen znajdziemy w składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, z oznakami starzenia. Znajduje się on także w preparatach do włosów, w szczególności do włosów zniszczonych i suchych. Kolagen jest też wykorzystywany w preparatach do paznokci.

To nie koniec, z kolagenów wytwarzane są nici chirurgiczne, kompresy, gąbki. Kolageny sprawdzają się również w roli wypełniaczy, znajdują się w preparatach mających na celu poprawę wyglądu i kondycji skóry, stosowanych przy leczeniu oparzeń, ran i blizn. Kolagen znajduje się także w składzie preparatów wykorzystywanych podczas i po zabiegach chirurgicznych.

Suplementy zawierające kolagen stosowane są przez osoby mające problemy ze stawami i kośćmi, a także przez sportowców. 

Jaki kolagen wybrać? 

Jak już wspominaliśmy powyżej, kolagen jest naturalnie produkowany przez nasz organizm. Możemy jednak sięgnąć po różnego typu preparaty zawierające omawianą substancję. 

W aptekach dostępny jest kolagen rybi (najczęściej ze skóry dorsza), który uznawany jest za najbardziej podobny do kolagenu ludzkiego, kolagen wieprzowy lub wołowy, a nawet kolagen roślinny. W zależności od potrzeb i preferencji, zdecydować się możemy na kolagen do picia, kolagen w tabletkach, kolagen w ampułkach, kolagen w proszku.