Kontrolowanie ciepłoty ciała jest niezwykle istotne, gdyż dostarcza to wielu ważnych informacji na temat naszego organizmu. Temperatura ciała odbiegająca od normy powinna wzbudzić w nas czujność, bo może świadczyć o mniej lub bardziej ważnych nieprawidłowych. Podwyższona temperatura może wskazywać nie tylko na gorączkę, ale też na aktywny stan zapalny, przegrzanie lub owulację. Jest to objaw, którego nie należy bagatelizować, dlatego termometr jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Obecnie mamy tak wiele rodzajów modeli do wyboru, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Jeśli wyniki mają być miarodajne, to kluczowe będzie dokonanie prawidłowych pomiarów. Niekonieczne jest to jednak coś oczywistego i wiele osób popełnia różne błędy podczas mierzenia temperatury.
 

W jakich miejscach ciała można mierzyć temperaturę i jakie są normy? 

Przyjmuje się, ze prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6 st. Celsjusza, co jednak nie zawsze jest regułą. Każdy człowiek może mieć nieco inną stałą ciepłotę ciała. Nie brakuje osób, u których naturalna temperatura będzie 35 lub 37 st. C. i nie wskazują na to nieprawidłowości w ich przypadku. Warto też zaznaczyć, że w zależności od tego, w jakim miejscu zmierzymy temperaturę, otrzymana wartość będzie nieco inna. Pomiaru dokonuje się w dole pochwowym, jamie ustnej, błonie bębenkowej i odbycie, na czole.

W przypadku osób dorosłych przyjmuje się następuje wartości:

•     Dół pachowy: 35.5–37.0.

•     Jama ustna: 33.2–38.2.

•     Ucho: 35.4–37.8.

•     Odbyt: 34.4–37.8.

•    Czoło: 36,4-37,5.

Nieco inaczej wyglądają normy w przypadku dzieci:

•      Jama ustna: 35,4–37,7.

•      Odbyt: 36,6–38,0.

•       Ucho: 35,6–37,7.

•       Dół pachowy: 35,6–37,2.

•       Czoło: 35,6–37,9.

W przypadku mierzenia temperatury pod pachą trzeba ułożyć termometr w dole pachowym, po czym przycisnąć ciałem, aby dobrze dolegał do skóry. W przeciwnym razie pomiary mogą być niemiarodajne. Termometr musi być przyciskany ramieniem bez przerwy, aż do zakończenia pomiaru. Jeśli chodzi o mierzenie temperatury w ustach, to istotne będzie wcześniejsze odkażenie go i opłukanie wodą. Końcówka termometru musi znaleźć się głęboko pod językiem, trzymając zamknięte usta na czas pomiaru. W przypadku mierzenia temperatury w odbycie zaleca się na końcówkę termometru nałożyć niewielką ilość wodnego żelu. Trzeba zachować dużą ostrożność przy jego wkładaniu, do maksymalnie połowy jego długości. Najszybsze i najgodniejsze jest mierzenie temperatury w uchu, do czego jednak trzeba mieć specjalny termometr na podczerwień. Końcówkę takiego termometru wkłada się delikatnie do ucha, po czym przyciska przycisk i gotowe.

Tradycyjny sposób na pomiar ciepłoty ciała, czyli termometrem cieczowym

Używając termometru cieczowego do pomiaru, czyli szklanego, należy zachować dużą ostrożność. Wystarczy niedopatrzenie, a może dojść do jego zbicia. Zaletą tych termometrów jest niska cena, powszechność, łatwa obsługa, brak ryzyka alergii. Przed użyciem zaleca się przetrzeć termometr spirytusem, należy go też strzepnąć. Urządzeniem tym dokonamy pomiaru ciepłoty ciała w ustach (wkładając jedną trzecią termometru pod język), pod pachą i w odbycie. Dokładność pomiaru jest wysoka, ale trwa niestety parę minut – 4 w przypadku jamy ustnej i aż 10 w dole pochwowym. Kluczowa w pomiarze jest metalowa końcówka termometru, która musi dotykać skóry.

Prawidłowe mierzenie temperatury za pomocą termometru elektronicznego

Zdecydowanie szybszym i wygodniejszym sposobem na pomiar ciepłoty ciała jest zrobienie tego za pomocą termometru elektrycznego. Jako że został wykonany z plastiku, nie trzeba obawiać się o jego zbicie. Łatwo utrzymać go w czystości, jest wytrzymały i bezpieczny w użyciu. Po odkażeniu końcówki spirytusem można przystąpić do pomiaru w dole pochwowym, pod językiem lub w odbycie. Dokładność pomiaru jest wysoka, a czas jego trwania wynosi od dwóch do trzech minut. Korzystanie z niego wygląda tak samo jak przy termometrze cieczowym. Istotne w jego przypadku jest regularne kalibrowanie go ze względu na to, że ma niego wpływ pole magnetyczne toczenia. Co jakiś czas konieczne jest też  zmienienie baterii na nową. Za termometr elektroniczny zapłacimy kilkadziesiąt złotych, chociaż można kupić też modele za kilkanaście złotych.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Rosnącą popularnością cieszą się termometry bezdotykowe, dzięki którym możliwe staje się szybkie i łatwe sprawdzenie ciepłoty ciała na odległość. Przekłada się to na większą higienę i mniejsze ryzyko zarażenia się od chorego. Po tego typu tremometry sięga się przede wszystkim w placówkach medycznych, nie wymagają każdorazowego odkażania. Wspaniale sprawdzają się w przypadku małych dzieci. Mierzenie temperatury takim urządzeniem nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą, wykorzystywane jest do pomiaru promieniowanie podczerwone. Wystarczy skierować czujnik znajdujący się w urządzeniu na czoło między brwiami na odległość nieco ponad dwa centymetry. Można też umieścić termometr w uchu, po czym nacisnąć przycisk, a w przeciągu sekundy lub dwóch otrzymamy wynik. Termometry bezdotykowe również wymagają kalibracji i cyklicznej wymiany baterii. Wyniki wyświetlają się na elektronicznym ekranie, można też sprawdzić poprzednie wartości pomiarów.