Niestrawność to przykra dolegliwość, która powoduje uczucie dyskomfortu. Może być spowodowana wieloma czynnikami - począwszy od rodzaju i jakości potraw po problemy zdrowotne. W zależności od przyczyny, niestrawność objawia się bólem brzucha, wzdęciami lub refluksem.

Żaden z objawów nie jest przyjemny, każdy psuje radość wynikającą z jedzenia ulubionych dań. Na szczęście są sposoby (zarówno naturalne jak i medyczne), na poprawę procesu trawienia,.  Jakie? Zachęcamy do lektury! 

Higiena spożywania posiłków

Jak by to banalnie nie zabrzmiało, najlepszym sposobem na lepsze trawienie jest spokój. Jedzenie to przyjemny proces, który warto celebrować. Posiłek najlepiej spożywać, siedząc przy stole, w wygodnej pozycji. Należy spożywać niewielkie kawałki pożywienia i dokładnie je przeżuwać. Już w trakcie rozdrabniania pokarmu w jamie ustnej enzymy zawarte w ślinie zaczynają proces trawienia.

Minimalizowanie spożycia napojów

W trakcie jedzenia trzeba zminimalizować spożycie napojów, aby soki żołądkowe nie były zbyt rozcieńczone i mogły bez przeszkód strawić pokarm. Po jedzeniu warto odpocząć kilka minut. Jedzenie kilku mniejszych posiłków w równych odstępach czasu, zamiast dwóch-trzech dużych i obfitych dań jest zdecydowanie lepszym sposobem na poprawę trawienia.

Mniej tłuszczu – lepsze trawienie

Każdy kucharz potwierdzi, że cały smak potrawy znajduje się w tłuszczu. Jednak tłuszcze są ciężkostrawne i dłużej zalegają w żołądku. Potrawy smażone na głębokim oleju lub smalcu, choć smaczniejsze, są ciężkostrawne, dlatego warto je ograniczać.

Warto wiedzieć o daniach pieczonych

Tym bardziej, że doskonałym zamiennikiem frytury są dania pieczone. Oczywiście nie można wyeliminować tłuszczy z diety, ale warto, aby przeważały w niej zdrowe tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek, tran, olej lniany.

Potęga ziół i przypraw

Przyprawy nadają potrawom lepszy smak, ale też mają właściwości zdrowotne. Wiele z popularnych przypraw wspomaga też proces trawienia. Są to tak popularne i powszechnie stosowane dodatki, że nawet nie zastanawiamy się nad ich wpływem na nasz organizm.

Czosnek, estragon, gorczyca, imbir, pieprz, kminek, kurkuma, cząber, bazylia, oregano, majeranek czy koper niwelują problemy trawienne i wspomagają proces rozpadu jedzenia na wartości odżywcze. 

Napar z ziół po jedzeniu również poprawia trawienie i funkcjonowanie układu pokarmowego. Szczególnie dobry wpływ na ten proces wywołuje mięta, chaber bławatek, mniszek lekarski i prawoślaz lekarski.

Leki na niestrawność

Współczesna medycyna oferuje wiele skutecznych preparatów łagodzących problemy z trawieniem i odciążające układ pokarmowy.

W większości lekarstwa te są pochodzenia naturalnego i stanową ekstrakty lub wyciągi z ziół, ale dzięki wygodnej formie tabletek lub kropli ułatwiają ich przyjmowanie. W zależności od zapotrzebowania, w aptece są dostępne leki na ból żołądka, niestrawność, zgagę i poprawę perystaltyki jelit.