Heparyna produkowana jest w naszym organizmie. W 1938 roku wspomniana substancja wprowadzona została do lecznictwa - aktualnie dostępna jest zarówno na receptę, jak i bez recepty. Czym dokładnie jest heparyna? Jakie ma właściwości? Kiedy możemy ją stosować, a kiedy nie powinniśmy? Poniżej najistotniejsze informacje.
Czym jest heparyna?
Jak już wspomnieliśmy powyżej, heparyna to substancja organiczna, która jest naturalnie wytwarzana w naszym organizmie. Produkowana jest przez komórki tuczne, znajdujące się w wątrobie, sercu, płucach i jelitach. Pod kątem chemicznym heparyna jest wielocukrem ‒ glikozaminoglikanem.
Jakie właściwości ma heparyna? Przede wszystkim hamuje krzepnięcie krwi, ale działa także przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwłuszczycowo immunosupresyjne, obniża też poziom cholesterolu.
Zastosowanie heparyny
Heparyna znajduje zastosowanie w medycynie. Wykorzystywana jest w takich przypadkach, jak:
- zakrzepowe zapalenie żył głębokich
- ostre, obwodowe zatory tętnicze
- zatory żylne i zakrzepica
- zator tętnicy płucnej.
Preparaty z heparyną wykorzystywane są również w przypadku krwiaków podskórnych, obrzęków, stłuczeń, w leczeniu drobnych ran. Substancja może być też stosowana przed operacjami, podczas hemodializy.
Heparyna nie wchłania się z układu pokarmowego, stosowana więc jest w formie żeli i aerozoli, podawana jest także dożylnie i podskórnie ‒ nie w formie tabletek. Preparaty z heparyną dostępne zarówno na, jak bez recepty. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do słuszności jej stosowania, obowiązkowo skonsultujmy się z lekarzem.
Heparyna - przeciwwskazania
Koniecznie należy pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania heparyny. Wśród najistotniejszych znajdują się:
- skaza krwotoczna
- nadwrażliwość na heparynę
- udar krwotoczny
- rozwarstwienie aorty
- choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
- nowotwór przewodu pokarmowego.
U kobiet w ciąży heparyna stosowana jest wyłącznie wtedy, gdy pozytywne efekty terapii znacznie przewyższają zagrożenia, na przykład zagrożenia życia płodu. Ów lek może być stosowany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Co więcej, heparyny nie należy stosować łącznie z preparatami, w których składzie znajduje się kwas acetylosalicylowy, czyli znana wszystkim aspiryna.