Zdrowa i promiennie wyglądająca skóra nie musi być wynikiem skomplikowanych rytuałów pielęgnacyjnych, najnowocześniejszych zabiegów dermatologii estetycznej ani drogich produktów. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić swojej skórze najlepszą pielęgnację na co dzień.

Codzienna pielęgnacja skóry w kilku prostych krokach

1. Oczyszczanie skóry

Delikatne oczyszczanie skóry pozwala usunąć z niej zanieczyszczenia, tłuszcze i makijaż.

Zastosuj łagodny środek oczyszczający dopasowany do Twojego typu skóry. Unikaj nadmiernego mycia, które może wysuszyć skórę.

2. Nawilżanie skóry

Twoja skóra potrzebuje nawilżenia, aby zachować elastyczność i zdrowy wygląd.

Po oczyszczeniu cery, nałóż na twarz odpowiedni nawilżający krem. Nie zapomnij o nawilżeniu skóry w innych rejonach ciała! Wybierz balsamy i kremy najlepiej działające z Twoim typem skóry.

3. Złuszczanie naskórka

Wystarczy, że raz w tygodniu zastosujesz peeling na skórę twarzy i całego ciała. Poczujesz błogi relaks, gdy sięgniesz np. po peeling kawowy albo z dodatkiem naturalnych olejków i ekstraktów z owoców.

Masz problem z cerą naczynkową, o delikatnej skórze? Wybierz łagodnie działający peeling enzymatyczny (peeling mechaniczny mógłby wywołać dodatkowe podrażnienia cery).

4. Ochrona przed słońcem

Wystawianie skóry na działanie intensywnego światła słonecznego może prowadzić do przedwczesnego starzenia się i uszkodzeń skóry. Dlatego stosuj kremy ​​z filtrem przeciwsłonecznym zarówno latem, jak i na co dzień.

5. Nawodnienie organizmu

Pij wystarczająco dużo wody każdego dnia (minimum 2 litry płynów) i unikaj nadmiernego spożycia alkoholu i kofeiny.

6. Zdrowa dieta pełna witamin

Stawiaj na zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, minerały i antyoksydanty. Sięgaj po świeże warzywa, owoce i nieprzetworzoną żywność. Ogranicz spożycie cukrów i słodzonych napojów, ostrych przypraw i soli. Odpowiedni dobór pokarmów pozwala zredukować m.in. trądzik i pojawiające się wypryski na twarzy.

7. Rezygnacja lub ograniczenie używek

Palenie papierosów przyspiesza procesy starzenia się skóry, z kolei alkohol wypłukuje z organizmu niezbędne mikroelementy i odwadnia całe ciało. Zrezygnowanie ze stosowania używek może być Twoim sprzymierzeńcem w dbaniu o piękną skórę.

8. Ruch dla zdrowia skóry

Ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi i tlenu do skóry. Wybierz formę ćwiczeń, którą lubisz, i uprawiaj ją regularnie. Poczujesz pozytywny wpływ takiego działania nie tylko na swej skórze, cały Twój organizm Ci za to podziękuje!

Nie musisz od razu trenować na siłowni czy stosować intensywnych ćwiczeń. Wystarczy choćby i codzienny spacer po parku, lesie lub nad jeziorem albo lekki wysiłek, np. podczas fitnessu lub jogi w domowych warunkach.

9. Odpoczynek i regularny sen

Nie zapominaj o tym, jak ważny dla kondycji skóry jest regularny odpoczynek i odpowiednio długi sen. Pożegnaj poszarzałą cerę i worki pod oczami! 

Spróbuj również w ciągu dnia znaleźć choć kilka minut na relaksację i odcięcie się od stresu.

Podsumowanie

Utrzymanie skóry całego ciała i twarzy w dobrej kondycji i zdrowiu nie wymaga spędzania wielu godzin na pielęgnacji albo w salonie kosmetycznym. Proste, codzienne nawyki mogą przynieść efekt w postaci pięknej, promiennej skóry

Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i Twoja skóra także może być indywidualistą, dlatego warto dostosować powyższe wskazówki do typu oraz potrzeb skóry. Masz wątpliwości, jakie produkty i działania wdrożyć do codziennej pielęgnacji skóry? Skonsultuj się z dermatologiem, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla Twojego organizmu.