Zapalenie zatok - objawy i leczenie

zapalenie zatok

Uporczywy i przeszywający ból nosa i głowy w okolicach czoła, pojawiający się przede wszystkim podczas pochylania się, jest typowym objawem zapalenia zatok. Nie da się ukryć, że choroba ta może mieć kilka przyczyn, a niewłaściwie leczona, zwykle nawraca. W jaki sposób leczyć zapalenie zatok? Jakie są inne objawy tej choroby? Odpowiadamy poniżej.

Zapalenie zatok – przyczyny

Zapalenie zatok wywołane jest zwykle przez wirusy, grzyby, bakterie. Niekiedy powodem powracającej choroby są także polipy, wady anatomiczne lub też ostra alergia. Nie da się ukryć, że dolegliwość ta jest także następstwem niektórych chorób, np. nieleczonego kataru, infekcji gardła, a nawet ubytków i próchnicy zębów. Jednym z głównych mechanizmów, doprowadzających do zapalenia zatok, jest nieprawidłowe usuwanie wydzieliny, które często jest wynikiem uszkodzenia nabłonka rzęskowego lub też obecności jakiejś przeszkody w ujściu zatok do jamy nosowej. Co ciekawe, nabłonek ten można uszkodzić również w wyniku nałogowego palenia papierosów. W tym wypadku mówi się o toksycznym upośledzeniu nabłonka rzęskowego. Zapalenie zatok może również być wynikiem przejścia stanu zapalnego w sąsiedztwie, np. zatoki szczękowej.

Zapalenie zatok – klasyfikacja

Można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia zatok, które zależą przede wszystkim od czasu trwania tej dolegliwości. Bardzo często dzięki właściwej diagnozie i wdrożonemu leczeniu, zapalenie zatok dużo szybciej ustępuje.

  • Ostre zapalenie zatok – po wyleczeniu nie pozostawia zmian w błonie śluzowej. Rozpoczyna się nagle i trwa nie dłużej niż 4 tygodnie.
  • Nawracające, ostre zapalenie zatok – czyli mniej więcej 4 epizody ostrego zapalenia zatok w ciągu roku, trwające zwykle po mniej więcej 7 dni. Prawidłowo leczone nie skutkują poważnymi zmianami, choć mogą doprowadzić do przewlekłego zapalenia zatok,
  • Podostre zapalenie zatok – infekcja trwa od 4 do 12 tygodni, jednak nie przechodzi w proces przewlekły.
  • Przewlekłe zapalenie zatok – stanu zapalnego nie da się wyleczyć zachowawczo. Bardzo często choroba ta jest efektem braku lub niewłaściwego leczenia.

Zapalenie zatok – objawy

Można wyróżnić kilka podstawowych symptomów zapalenia zatok, są nimi:

  • Ropna wydzielina z nosa,
  • Uczucie zatkanego nosa, katar
  • Trudności w oddychaniu,
  • Gorączka dochodząca nawet powyżej 380C,
  • Ból głowy, okolic policzków, nosa i czoła,
  • Uczucie zmęczenia, ogólnego rozbicia.

Do przytoczonych objawów mogą dochodzić również inne symptomy towarzyszące, np. ból gardła. Zapalenie to może obejmować kilka rodzajów zatok, np. czołowych, sitowych, klinowych. Objawy zwykle nasilają się w zależności od miejsca wystąpienia stanu zapalnego.

Zapalenie zatok – leczenie

Zapalenie zatok można leczyć sposobami domowymi ze wsparciem preparatów dostępnych w aptece bez recepty lub też zgodnie z zaleceniami lekarza. Podstawową zasadą leczenia zatok jest ich stałe udrażnianie, aby zalegający śluz nie powodował dolegliwości. 

zapalenie zatok

W ramach domowych sposobów można stosować inhalacje olejkami eterycznymi oraz rozgrzewające okłady z soli kuchennej. Warto również zastosować środek przeciwbólowy i przeciwzapalny oraz opcjonalnie preparat udrażniający nos. Gdy mimo to objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem, który być może przepisze leki dostępne na receptę.

Podczas leczenia zapalenia zatok bardzo ważne jest nawilżanie powietrza oraz picie dużej ilości płynów dziennie. Należy także unikać miejsc suchych i zadymionych.

Zapalenie zatok jest schorzeniem uciążliwym, powodującym ból w okolicach czoła, nosa i policzków. Podstawowymi objawami są: gorączka, zatkany nos i ropna wydzielina. Schorzenie to można leczyć sposobami domowymi oraz lekami na zatoki dostępnymi w aptece bez recepty. W przypadku gdy pierwsze objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego.