Koenzym Q10 - właściwości, źródła, zastosowanie. Kiedy go suplementować?

Koenzym Q10 słynie przede wszystkim ze swych właściwości przeciwstarzeniowych. Ta niezwykła substancja, zwana także ubichinonem, ma jednak dobroczynny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na cały organizm. Na czym polega wyjątkowa moc koenzymu Q10? Jakie są jego właściwości, źródła i zastosowanie?

W poniższym artykule przybliżymy Ci tajemnice koenzymu Q10 i odpowiemy na ważne pytanie, kiedy go suplementować.

Właściwości koenzymu Q10 i ich wpływ na organizm

Koenzym Q10 jest związkiem chemicznym, biorącym udział w produkcji tzw. czystego paliwa dla organizmu. To za jego sprawą komórki naszego ciała otrzymują większość potrzebnej do funkcjonowania energii. Dzięki swym właściwościom antyoksydacyjnym, pomaga w profilaktyce chorób nowotworowych. Jako przeciwutleniacz zmniejsza również ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby serca, ponieważ zapobiega nadmiernej produkcji cholesterolu i reguluje poziom cukru we krwi.

Dzięki tej substancji, komórki mają energię do walki z patogenami. Odpowiedni poziom koenzymu Q10 wpływa więc na wzmocnienie naszej odporności. Poprawia też metabolizm oraz zwiększa poziom wchłaniania wartości odżywczych z posiłków.

Najlepsze źródła koenzymu Q10

Koenzym Q10 występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Jednakże u osób, które intensywnie uprawiają sport, dużo pracują i narażone są na stres, jego poziom może się znacznie obniżyć. Można zadbać o zwiększenie poziomu tej substancji przez odpowiednią dietę.

Dobrym źródłem koenzymu Q10 są zielone warzywa, takie jak szpinak, brokuły czy brukselka. Możemy czerpać go również z kasz, produktów pełnoziarnistych oraz nasion lnu i orzechów.

Zdrowe odżywianie może jednak nie wystarczyć. Warto zatem pomyśleć o suplementacji. Preparaty dostępne na rynku często są wzbogacone o witaminy i zdrowe tłuszcze, które dodatkowo wspomagają działanie koenzymu Q10.

Kiedy suplementować koenzym Q10?

Suplementacja koenzymu Q10 jest szczególnie ważna u osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy nawet nowotwory. Jeżeli czujemy się chronicznie zmęczeni i brakuje nam energii, może to oznaczać niedobory tego czynnika.

Należy pamiętać , że jego poziom obniża się wraz z wiekiem, dlatego po 40 roku życia wskazane jest jego suplementowanie. Koenzym Q10 doskonale rozpuszcza się w tłuszczach. Dlatego powinniśmy go przyjmować w towarzystwie wartościowych, bogatych w zdrowe oleje posiłków. Dzięki temu łatwiej się on przyswoi, a nasz organizm otrzyma solidną dawkę energii, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.