Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, na wysokości klatki piersiowej i gardła. W niektórych przypadkach dyskomfort ten może obejmować także podniebienie miękkie. Towarzyszy temu tzw. refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej. Jakie są przyczyny zgagi? Jak wygląda leczenie? Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury! 

Objawy zgagi

Kłopotliwe i męczące silne pieczenie w przełyku lub uczucie cofania treści żołądka do gardła, świadczą o zgadze. Problem pojawia się przeważnie w trakcie leżenia lub schylania się, a także po obfitym posiłku. Zgaga atakuje także w czasie snu, powodując wybudzenie. Palenie w gardle wywołuje duży dyskomfort, a nawet ból.

Przyczyny zgagi

Jak wyżej wspomniano, przyczyną zgagi jest refluks, czyli cofanie się treści żołądka zawierającej soki trawienne, do przełyku. Kwas solny znajdujący się w tej mieszance podrażnia delikatną błonę śluzową, a to powoduje uczucie pieczenia. 

Refluks wynika z nieprawidłowego działania dolnego zwieracza przełyku. Pojawianiu się zgagi sprzyjają również czynniki zewnętrzne, takie jak zła dieta, bark ruch, otyłość czy ucisk na brzuch przez obcisłą odzież. Miłośnicy ciężkostrawnych, tłustych, wysoko przetworzonych i mocno przyprawionych potrawy oraz alkoholu i napojów gazowanych, a także nałogowi palacze, bardziej podatni są na te dolegliwości. Zgaga pojawia się też na skutek stresu, chorób układu pokarmowego oraz ciąży. W tym ostatnim przypadku powodem zgagi jest zmiana gospodarki hormonalnej organizmu ciężarnej, a w późniejszych trymestrach nacisk powiększającej się macicy na żołądek.

Zapobieganie zgadze

W większości przypadków zgaga to nieszkodliwa przypadłość, którą łatwo stłumić. Oczywiście najlepiej jest jej zapobiegać poprzez zdrowy tryb życia. Ograniczenie tłuszczu, pikantnych przypraw, napojów gazowanych, alkoholu i palenia to najskuteczniejsze sposoby. Warto też zjadać mniejsze porcje w krótszych odstępach czasowych i dokładnie przeżuwać pokarm. Więcej ruchu, luźniejsza odzież i podwyższenie oparcia głowy w czasie snu również pomoże przeciwdziałać zgadze.

Leczenie zgagi

Na rynku jest spory wybór łatwo dostępnych leków bez recepty niwelujących pieczenie w przełyku i żołądku. Leki te zmniejszają wydzielanie kwasu w żołądku oraz zmniejszają kwaśność jego treści, działają osłonowo na błonę śluzową przewodu pokarmowego i poprawiają funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Jeśli doraźne stosowanie leków na zgagę nie pomaga, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.