Jak radzić sobie z potliwością stóp?

Potliwość stóp to przypadłość, która potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jaka jest przyczyna występowania nadpotliwości stóp? Przyczyn jest co najmniej kilka i poznasz je w tym tekście. Jak radzić sobie z nadmiernie pocącymi się stopami? Z nadmierną potliwością stóp możemy sobie poradzić na kilka sposobów. Jakich? Sprawdźmy!

Dlaczego człowiek się poci?

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, którego zadaniem jest ochładzanie organizmu. Za wydzielanie potu odpowiadają gruczoły potowe (ekrynowe) – nie są one równomiernie rozmieszczone na całym ciele – najwięcej znajdziemy ich na skórze głowy i klatki piersiowej, na dłoniach, w okolicach intymnych, pod pachami, a także na stopach. To właśnie na nadmierną potliwość tych miejsc pacjenci skarżą się najczęściej.

Jak już wspomnieliśmy – ciało poci się w obliczu konieczności ochłodzenia organizmu. Dlatego pocisz się w trakcie uprawiania sportu czy w stanach gorączkowych. Stres może być także czynnikiem wywołującym pocenie – w stresujących sytuacjach nasze serce zaczyna bić szybciej a hormony takie jak adrenalina czy kortyzol krążyć po organizmie, co z kolei motywuje gruczoły potowe do wzmożonej aktywności. Pot sam w sobie nie ma zapachu – charakterystyczny nieprzyjemny zapach potu może być uwarunkowany niezdrową dietą lub kontaktem potu z florą bakteryjną obecną na powierzchni skóry.

Kiedy mówimy o nadpotliwości stóp?

O nadmiernej potliwości stóp mówimy w momencie, w którym pocące się stopy utrudniają normalne funkcjonowanie. Kiedy na przykład, obawiamy się zdjęcia butów w towarzystwie, ze względu na ryzyko wystąpienia niekomfortowej sytuacji albo kiedy po zdjęciu tych butów obawiamy się tego, że pozostawimy po sobie charakterystyczny ślad odcisku stopy na świeżo wymytym parkiecie. Utrudnienia w życiu codziennym spowodowane nadpotliwością stóp wywołują dyskomfort psychiczny i fizyczny – na przykład zimą, kiedy w trakcie przebywania na zewnątrz może doskwierać nam uczucie „mokrej stopy w bucie”, której powodem nie jest przemakające obuwie, a właśnie nadmierna potliwość stopy.

Zmiana obuwia może ograniczyć nadmierną potliwość stóp

Materiał wykonania obuwia ma znaczący wpływ na ilość wydzielanego potu. Stopa powinna oddychać – tyczy się to szczególnie obuwia sportowego, ponieważ aktywność fizyczna sama w sobie motywuje gruczoły potowe do wzmożonej pracy. Pocenie spowodowane treningiem w połączeniu z ograniczeniem przepływu powietrza we wnętrzu buta może skutkować grzybicą lub namnażaniem się bakterii i wydzielaniem przykrego zapachu. Obok samego obuwia, równie ważne są skarpetki – powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych tworzyw.

Preparaty do zwalczania nadpotliwości stóp

W Aptece WAWA znajdziesz leki i preparaty, które pomagają w zwalczaniu nadmiernej potliwości stóp. Jednymi z najpopularniejszych są antyperspiranty do stóp (inaczej blokery do stóp). Tego typu preparaty blokują wydzielanie potu przez gruczoły potowe stopy. Obok blokerów, równie popularne są zasypki oraz kremy zawierające urotropinę. Niezależnie od tego, czy Twoim wyborem zostanie zasypka przeciw poceniu stóp, krem przeciwpotny czy bloker do stóp, musisz pamiętać o dwóch rzeczach.

Przede wszystkim higiena – preparaty przeciwpotne do stóp nakładamy na świeżo wymytą, wysuszoną skórę. Preparaty przeciwpotne po zastosowaniu na wilgotną skórę stopy mogą się nierównomiernie rozprowadzić, lub rozcieńczyć formułę po kontakcie z wilgocią. Stosowanie ich w taki sposób nie przyniesie więc zamierzonych efektów.

Preparaty na nadmierną potliwość należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta zawartymi na opakowaniu. Pamiętaj, że pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu, a nienaturalną sytuacją jest brak potu. Preparaty przeciw nadmiernemu poceniu stóp, zawierają często w swoim składzie substancje, które pozwalają znacząco ograniczyć potliwość, jednak przy zbyt częstym stosowaniu mogą także uszkodzić gruczoły potowe stopy. Jeśli więc planujesz zakupić preparat lub lek na nadmierną potliwość stopy, skonsultuj ten zakup z lekarzem lub farmaceutą.