Gliceryna, inaczej glicerol, to związek chemiczny z grupy alkoholi cukrowych, znany też pod nazwą propanotriol. Gliceryna ma szerokie zastosowanie w produkcji spożywczej (E422), przemysłowej, farmakologicznej i kosmetycznej. Pozyskuje się ją w sposób naturalny z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz syntetycznie z ropy naftowej.

Właściwości gliceryny

Gliceryna to substancja płynna, niewiele gęstsza od wody, bardzo tłusta, jednak dobrze rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Jest bezbarwna i przezroczysta. Nie ma zapachu, ma słodkawy smak. Gliceryna jest higroskopijna, dobrze rozpuszcza tłuszcze. Ze względu na łatwy sposób pozyskania glicerolu jest ona dość tania i powszechnie stosowana.

Zastosowanie gliceryny

Właściwości gliceryny pozwalają na wykorzystanie jej w wielu branżach. Oto kilka najpowszechniejszych zastosowań glicerolu.

1. Zastosowanie glicerolu w branży spożywczej

Glicerol ‒ znany też pod nazwą E422, ma szerokie zastosowanie w produkcji spożywczej. Stosowany jest jako konserwant, który hamuje krystalizację i wysychanie produktu. Ponadto, utrzymuje wilgotność produktu i umożliwia proces homogenizacji składników.

2. Zastosowanie farmaceutyczne glicerolu

Gliceryna stanowi popularny składnik maści i kremów. Znajdziemy ją również w niwelujących stany zapalne kroplach do oczu i preparatach do uszu. Gliceryna znajduje też zastosowanie w lekach poprawiających perystaltykę jelit i niwelujących zaparcia. Sportowcy również chętnie stosują glicerynę, gdyż poprawia ona nawodnienie organizmu, co ma przełożenie na lepszy transport substancji spożywczych i szybszą regenerację.

3. Glicerol w kosmetologii

Głównym skutkiem stosowania glicerolu jest nawilżanie i natłuszczanie skóry dlatego glicerol znajduje się praktycznie w każdym kremie o takim działaniu. Jest to ważny składniku w kremach do twarzy, rąk, stup, balsamach do ciała oraz balsamach po goleniu. Nawilża skórę, zmiękcza zrogowacenia skóry i łagodzi podrażnienia. Ma też działanie przeciwzapalne. Glicerol wzmacnia i wygładza włosy, może też stosować go do wzmocnienie rzęs.

4. Gliceryna w przemyśle

Glicerol jest szeroko stosowany w przemyśle mechanicznym, chemicznym, odzieżowym. Jest głównym składnikiem płynów do e-papierosów oraz do produkcji materiałów wybuchowych. Znajduje zastosowanie w garbarstwie i produkcji detergentów.

Czy gliceryna jest szkodliwa?

Czy gliceryna jest szkodliwa? W nadmiarze tak, ale zasadniczo glicerol jest substancją bezpieczną. Zbyt duże stężenie gliceryny działa drażniąco na naskórek i może powodować zaburzenie pracy serca. Zdarzają się też alergie na tę substancję, zatem osoby uczulone na ten związek, powinny go unikać. Bezpieczna dawka glicerolu to poniżej 1g/kg masy ciała co w normalnych warunkach jest trudne do przedawkowania, które przeważnie kończy się nudnościami i bólami głowy.