Furagina to chemioterapeutyk o działaniu bakteriobójczym. Jest szeroko stosowany z uwagi na duży zakres działania i skuteczność w eliminowaniu większości bakterii i grzybów chorobotwórczych. Substancją czynną jest furazydyna. Lek dostępny jest w postaci tabletek, podawany jest doustnie, można go nabyć bez recepty. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? 

Jak działa furagina?

Furazydyna zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze, w tym bakterie, pierwotniaki i grzyby, chociaż te ostatnie w mniejszym stopniu. Działa bakteriostatycznie, hamując namnażanie bakterii. Lek ten jest stosowany głównie w ostrych i przewlekłych zapaleniach pęcherza moczowego. Występują jednak bakterie odporne na działanie tej substancji.

Furagina ‒ wskazania

Jak wspomniano, lek stosowany jest głównie w przypadku zapalenia pęcherza moczowego wywoływanego przez infekcje bakteryjne. Typowymi objawami tej dolegliwości są:

  • pieczenie i ból w czasie mikacji
  • ból podbrzusza
  • częstomocz i krwiomocz
  • zmiana koloru i zapachu oddanego moczu
  • gorączka. 

Pomimo tego że furagina sprzedawana jest bez recepty, a objawy zapalenia pęcherza są jednoznaczne, należy skonsultować się z lekarzem. Powyższe objawy mogą mieć inną przyczynę i wymagać odmiennej kuracji. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy takich dolegliwości.

Furagina ‒ przeciwwskazania

Furagina to lek o silnym działaniu, dlatego nie zaleca się stosowania go u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, po 38 tygodniu ciąży oraz karmiących piersią. Może to wywołać u dziecka niedokrwistość hemolityczną. Leku nie powinny też przyjmować osoby z niewydolnością nerek i polineuropatią. Podobnie pacjenci z alergią na furazydynę.

Furagina cechuje się też wysoką interakcją z niektórymi lekarstwami, dlatego przed jej zażyciem koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są nudności i bóle głowy. Lek wpływa na zdolności motoryczne kierujących pojazdem.

Dawkowanie furaginy

Białka pomagają we wchłanianiu furazydyny, dlatego zaleca się przyjmowanie leku wraz z posiłkiem zawierającym proteiny. Pierwszego dnia należy przyjąć 400 mg leku w czterech porcjach po 100 mg w równych odstępach. W pozostałe dni wystarczą trzy dawki po 100 mg na dobę. Kuracja powinna trwać do 8 dni i można ją ponowić najwcześniej po 10 dniach. Dzieci do lat 14 powinny przyjmować ok. 5 mg na kg masy ciała w ciągu doby w proporcjonalnie podzielonych dawkach 2-3 razy dziennie. Chyba że lekarz zaleci inaczej.